Konkurs główny

  • Paweł Pawlikowski

    przewodniczący jury, reżysera i scenarzysty ("Last Resort", "Lato miłości", "The Woman in the Fifth") na stałe mieszkającego w Oksfordzie

    Urodził się w 1957 roku w Warszawie. W wieku 14 lat wyjechał z matką z Polski, mieszkał w Londynie, Niemczech i Włoszech, studiował literaturę i filozofię na Uniwersytecie Londyńskim i Oksfordzie. Reżyser, scenarzysta. Filmy tworzy od 1987 roku, zrealizował m.in. "Last Resort", "Lato miłości" i "The Woman in the Fifth". Wielkim sukcesem okazało się szczególnie "Lato miłości", nagradzane niemal na całym świecie. Ten film uznany też został za najlepszy brytyjski film 2004 roku.

    Pawlikowski od dzieciństwa nałogowo ogląda filmy. Jego ulubionymi (w zależności od wieku) były "Pół żartem, pół serio", "Taksówkarz", "Badlands", "Niebiańskie dni" "Transpotting".

    Czy lubi polskie kino? - Szczególnie klasykę z końca lat 50-tych. A najbardziej "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy. To wielki film - mówił w jednym z wywiadów.

    Paweł Pawlikowski
  • Ludmila Cvikova

    selekcjonerka Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rotterdamie, teoretyk filmu

    Ukończyła studia magisterskie na Uniwersytecie Amsterdamskim i Uniwersytecie Komeńskiego w Bratysławie, posiada Europejski Dyplom z Zarządzania Projektami Kulturalnymi. Od 1997 roku jest Selekcjonerem na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie (wyszukuje nowe talenty oraz zajmuje się selekcją filmów z Europy Wschodniej, regionu Bałkanów, Iranu, Turcji, Grecji oraz Bliskiego Wschodu).

    Współpracowała z Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku w ramach programu retrospektyw Czechosłowackiej Nowej Fali. Przez dwa lata pełniła funkcję Dyrektora Artystycznego Festiwalu Artfilm na Słowacji, jej ojczystym kraju. Obecnie Ludmila Cvikova jest doradcą na Festiwalu Filmowym "Golden Apricot" w Armenii i Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Bratysławie.

    Ludmila Cvikova
  • Maja Ostaszewska

    aktorka

    Aktorka teatralna i filmowa. Absolwentka PWST w Krakowie - w 1996 r. za swój dyplomowy występ w "Płatonowie" w reżyserii Krystiana Lupy otrzymała Grand Prix na Festiwalu Szkół Teatralnych. Zagrała w filmach wielu wybitnych reżyserów, m.in. "Pianista" Romana Polańskiego, "Katyń" Andrzeja Wajdy, "Janosik. Prawdziwa historia" Agnieszki Holland i Kasi Adamik.

    Dwukrotnie została laureatką nagrody za pierwszoplanową rolę kobiecą na FPFF w Gdyni: w 1998 roku za rolę w filmie "Przystań" Jana Hryniaka, w 2000 za role w "Patrzę na Ciebie Marysiu" Łukasza Barczyka i "Prymas. Trzy lata z tysiąca" Teresy Kotlarczyk. Wśród nagród ma na koncie także Złotą Kaczkę w kategorii "najlepsza polska aktorka" (za rok 2000) oraz Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego za rolę w filmie pt. "Przemiany" w reżyserii Łukasza Barczyka.

    Maja Ostaszewska
  • Ari Folman

    reżyser i scenarzysta

    Izraelski reżyser i scenarzysta. Urodził się w 1962 roku w rodzinie Żydów pochodzących z Polski. W połowie lat 80-tych, gdy skończył służbę wojskową, wyruszył z plecakiem w wymarzoną podróż dookoła świata. Po ledwie dwóch tygodniach stwierdził, że nie jest stworzony do podróżowania. Po roku rozpoczął studia w szkole filmowej.

    Jego filmy - m.in. "Wygodny paraliż" i "Klara cudotwórczyni" - otrzymały nagrody Izraelskiej Akademii Filmowej. Światowy rozgłos przyniósł mu zrealizowany trzy lata temu animowany dokument o wojnie w Libanie "Walc z Baszirem". Ten obraz zdobył Złotego Globa, Cezara, nagrodę Gildii Amerykańskich Reżyserów, był także nominowany do Oskara za Najlepszy Film Zagraniczny 2009.

    Ari Folman
  • Walter Kirn

    pisarz, eseista, krytyk literacki

    Absolwent Oksfordu i Uniwersytetu Princeton, który stał się jest znanym powieściopisarzem, eseistą i krytykiem. Opublikował zbiór opowiadań oraz kilka powieści, w tym "Rodzinkę" ("Thumbsucker"), na podstawie której w 2005 roku powstał film z Keanu Reevesem i Vincem Vaughnem oraz powieść "W chmurach" ("Up In the Air"), adaptacją, której był film z Georgem Clooney´em (nominowany do Oscara w sześciu kategoriach).

    Kirn jest redaktorem tygodnika "Time" oraz stałym recenzentem czasopisma "New York Times Book Review". Pisał dla "New York Times", GQ, "New York Magazine", "Vogue" i "Esquire". Pracował również jako korespondent kulturalny BBC. Mieszka w Montanie.

    Walter Kirn
  • Andrzej Haliński

    Scenograf, z wykształcenia architekt, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Od 1972 zajmuje się scenografią filmową.

    W latach 1985-1994 mieszkał i pracował w USA i Kanadzie. Tworzy też scenografię do spektakli Teatru Telewizji. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, ZASP, Academy of Canadian Cinema and Television, Directors Guild of Canada, a także United Scenic Artists w Nowym Jorku. Autor wydanej w 2002 autobiograficznej książki "10 000 dni filmowej podróży". Projektował scenografię m.in. do filmów: "Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny", "Wojna światów - następne stulecie", "Fucha", "Stara baśń", "1920. Bitwa warszawska". Na gdyńskim festiwalu otrzymywał nagrodę za najlepszą scenografię w 1987 (za film "Złote dziecko") i 2000 roku ("Ogniem i mieczem").

    Andrzej Haliński
  • Robert McMinn

    wiceprezes Lakeshore Entertainment, producent, specjalista od delelopmentu scenariuszy i projektów

    Absolwent filozofii na Reed College, studiował dramat w Szkole filmowej UCLA.

    Recenzował scenariusze, potem pełnił też funkcję prezesa gildii recenzentów scenariuszy. Jako główny analityk ds. rozwoju projektów pracował nad takimi projektami, jak "Samoloty, pociągi i samochody" Johna Hughesa, "Szybki jak błyskawica" z Tomem Cruisem oraz ekranizacji powieści Toma Clancy´ego "Polowanie na Czerwony Październik" i "Czas patriotów".

    W roku 1989 dołączył do zespołu studia Paramount, pracującego wówczas z Francisem Fordem Coppolą nad trzecią częścią "Ojca chrzestnego" i był odpowiedzialny za recenzje kolejnych wersji scenariusza. Był współproducentem dramatu "Lęk pierwotny" z Richardem Gerem i Edwardem Nortonem oraz filmu science fiction "Zabójcza perfekcja", w którym wystąpili Denzel Washington i Russel Crowe.

    Robert McMinn
  • Leszek Możdżer

    pianista i kompozytor

    Jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, pianista światowej klasy, odważny eksplorator, oryginalny twórca posiadający własny język muzyczny. Urodził się w 1971 roku w Gdańsku, naukę gry na fortepianie rozpoczął w piątym roku życia, jazzem zainteresował się w klasie maturalnej. W roku 1993 otrzymał wyróżnienie indywidualne na Jazz Juniors i była to pierwsza kropla deszczu nagród, jakie na niego spadły.

    Możdżer nagrywał płyty z prawie wszystkimi naszymi najwybitniejszymi muzykami jazzowymi: Tomaszem Stańką, Januszem Muniakiem, Michałem Urbaniakiem, Henrykiem Miśkiewiczem. Współpracował ze Zbigniewem Preisnerem, wsppracuje z mieszkającym w Los Angeles Janem Kaczmarkiem - włącznie z nagraniem nagrodzonej Oscarem muzyki do filmu "Marzyciel".

    Leszek Możdżer
  • Mariusz Treliński

    reżyser operowy, filmowy i teatralny

    Reżyser operowy, filmowy i teatralny. Dyrektor artystyczny Opery Narodowej w sezonie 2005/06 i ponownie od 2008 roku. Absolwent wydziału reżyserii łódzkiej PWSFTViT. Debiutował filmem telewizyjnym "Zad wielkiego wieloryba". Nakręcił także: "Pożegnanie jesieni" według powieści Witkacego, "Łagodną" na motywach opowiadania Fiodora Dostojewskiego oraz "Egoistów". Był dyrektorem artystycznym Studia im. Karola Irzykowskiego (1990-92).

    W maju 1999 roku w Operze Narodowej odbyła się premiera jego głośnej inscenizacji "Madame Butterfly" Pucciniego ze scenografią Borisa Kudlički (odtąd stałego współpracownika reżysera). Wielkim sukcesem było przeniesienie tej inscenizacji do Washington Opera (2001, wznowienie w 2006) na zaproszenie Placida Domingo. Od tego czasu wystawia z powodzeniem nie tylko w kraju.

    Mariusz Treliński